Už vám připadá váš byt stereotypní a myslíte si, že by to chtělo nějakou změnu? Na výběr máte mnoho možností, jako například rekonstrukce bytu nebo nákup nového nábytku, ale asi nejjednodušším a nejlevnějším řešením je vymalování vašeho bytu. Malování je rozumným řešení a navíc i velice vhodným řešením. Pokud se tedy rozhodnete dát vašim stěnám nový vzhled, stojí před vámi ještě jedna otázka, na kterou si musíte zodpovědět.
Vyplatí se vám více malování á la „udělej si sám“ nebo váš byt raději svěříte profesionálům, kteří práci udělají za vás? Pokud nemáte dostatečné zkušenosti s malováním, raději se do tohoto úkolu nepouštějte a přenechejte ho odborníkům z ověřených firem. Tento výběr vám navíc nabízí i možnost naučit se postup a techniky malování. Pokud se dále chcete dozvědět něco o tom, jak by malování vašeho bytu mělo vypadat, přečtěte si následující článek.
Přípravné práce
V první řadě je důležité ošetřit stěny a okolní prostředí a následně ho připravit na samotné malování – čili na nanášení barvy. Hned na samotném začátku je tedy nejdůležitější myslet na to, až bude po všem. Takovým uvažováním můžete například předejít zbytečným finančním nákladům na čištění předmětů a podobně. Dále je potřeba vhodně připravit místnost, kde se bude malovat, přestěhováním či vystěhováním velkých předmětů.
Rovněž je velmi důležité, abyste důkladně umyli zdi a pořádně z nich seškrábali veškeré zbytky tapet či jiných předmětů, které by mohly při malování překážet. Malování interiéru je ideální příležitost na opravy všech otlučených rohů, prasklin v omítce nebo děr po hřebících. Obvykle se používají sádrové nebo akrylátové stěrky. Posledním krokem je penetrace. Úkolem penetračních nátěrů je zpevnit podklad, sjednotit rozdíly v savosti a zabránit tvorbě vlasových trhlinek na finální povrchové úpravě.
Pojďme na samotné malování
Takto připravený a ošetřený podklad se nechá důkladně vyschnout. Samotná barva se potom nanáší pomocí štětce, válečku nebo stříkáním. Pro domácí použití je nejvhodnější metodou váleček. Pracuje se s ním totiž velmi lehce a hlavně rychle. Navíc pokud si k válečku připevníte teleskopickou násadu, můžete bez problémů vymalovat kdekoliv a nepotřebujete ani štafle či žebřík, se kterými riskujete zranění.
Dále mějte na paměti, že při samotném malování by se měly dodržovat doporučené rady a zásady. Například, že při samotném malování je základem začínat od stropu, dále že rovnoměrné rozložení barvy na jeho povrchu zabezpečí otření válečku o stírací mřížku nebo že kvůli světlosti a pocitu prostornosti se strop obvykle natírá bílou barvou.